Program Polityki Zdrowotnej z użyciem szczepionki wysokodawkowej zgodnej z wymaganiami Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT)
Według meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH w ubiegłym sezonie zmarło 122 osób z powodu powikłań pogrypowych, a 100 z nich dotyczyło osób powyżej 65 roku życia. Hospitalizacji wymagało aż 35 000 pacjentów, a są to tylko potwierdzone przypadki, u których wykonano test na obecność wirusa grypy. Na szczepienie przeciw grypie zdecydowało się w Polsce ok. 5,5% społeczeństwa, a w przypadku seniorów było to zaledwie 23% – jest to niestety nadal zbyt mało, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje poziom 75% w tej grupie wiekowej.
W głównej mierze to dzięki programom samorządowym udaje nam się z roku na rok podnieść wyszczepialność Polek i Polaków. Szczególnie ważne jest wspieranie grup największego ryzyka, takich jak seniorzy, kobiety w ciąży czy osoby chorujące przewlekle.
Jako Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą oraz przekonaniem o konieczności uruchomienia Programu Profilaktyki Zdrowotnej, który umożliwiłby bezpłatne szczepienia seniorów powyżej 60 roku życia przy użyciu nowej, wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie.
Niezwykle ważne jest zrozumienie, że seniorzy stanowią grupę szczególnie narażoną na ciężkie przechorowanie grypy. Ich zdolność do skutecznej walki z infekcjami jest znacznie obniżona w porównaniu do osób młodszych. U osób starszych zachorowanie na grypę często wiąże się z koniecznością hospitalizacji, która może przyczynić się do znacznego i trwałego spadku sprawności, a w konsekwencji do obniżenia poziomu samodzielności pacjenta i pogorszenia jego jakości życia. Co więcej, powikłania po grypie, takie jak zapalenie płuc czy zaostrzenie chorób układu sercowo-naczyniowego stanowią realne zagrożenie życia. Zastosowanie wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie może znacząco poprawić ich odporność oraz zminimalizować ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych.
Wdrożenie programu profilaktycznego szczepień przeciw grypie przy użyciu wysokodawkowej szczepionki byłoby wyrazem troski o starszych mieszkańców oraz strategicznym posunięciem w walce z chorobami zakaźnymi. Skuteczność i bezpieczeństwo tej szczepionki ochroni nie tylko przed grypą, ale również przed jej ciężkimi powikłaniami. Skuteczność wysokodawkowej szczepionki zostały potwierdzone badaniami naukowymi, co dodatkowo podkreśla jej wartość w kontekście profilaktyki zdrowotnej.
Wysokodawkowa szczepionka przeciw grypie zapewnienia optymalną ochronę starszym pacjentom. Jest dedykowana dla osób powyżej 60 roku życia, których układ immunologiczny jest osłabiony co sprawia, że jest to szczepionka precyzyjnie dopasowana do potrzeb pacjentów w podeszłym wieku.
Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na istotne korzyści związane z użyciem wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie w kontekście programu szczepień dla seniorów:
- Zwiększona Skuteczność:
Szczepionka wysokodawkowa zawiera 60 mikrogramów antygenu, czyli 4 razy więcej niż szczepionka standardowa. Badania naukowe wykazały, że szczepionka o zwiększonej dawce antygenów wywołuje silniejszą odpowiedź immunologiczną u pacjentów w wieku 60 lat i więcej. W rezultacie, skuteczność szczepionki wysokodawkowej w zapobieganiu zakażeniom laboratoryjnie potwierdzoną grypą u osób starszych jest znacznie wyższa niż w przypadku szczepionki standardowej. - Dedykowana Osobom 60+:
Wysokodawkowa szczepionka jest specjalnie dostosowana do potrzeb osób w wieku 60 lat i więcej, których układ immunologiczny z wiekiem ulega osłabieniu. To ważne, aby zapewnić skuteczną ochronę najbardziej narażonej
grupie społecznej. - Ochrona nie tylko przed grypą: Redukcja Zakażeń i Hospitalizacji:
Szczepionka wysokodawkowa ma 24,2% lepszą skuteczność w zmniejszaniu ilość zakażeń laboratoryjnie potwierdzoną grypą w porównaniu ze standardową dawką. Co ważne, nie tylko zapewnia lepszą ochronę przed grypą, ale również chroni przed poważnymi powikłaniami, tj. obniża ryzyko hospitalizacji z powodu grypy lub zapalenia płuc związanego z grypą o 64,4% w porównaniu ze standardową dawką . Liczne badania naukowe potwierdzają lepszą skuteczność szczepionki wysokodawkowej w praktyce klinicznej.
W obliczu obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz troski o zdrowie starszych pacjentów, pragniemy zauważyć, że inwestycja w program szczepień seniorów przy wykorzystaniu szczepionki wysokodawkowej jest kluczowym krokiem w zapewnieniu skutecznej ochrony przed grypą i jej poważnymi powikłaniami.
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na istotną rolę, jaką pełni Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych w kontekście pomocy i służąc wsparciem dla samorządów w efektywnym wdrażaniu Programu Profilaktyki Zdrowotnej przy użyciu wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie. Jako kluczowy partner dla samorządów OPZCI dostarcza również niezbędne narzędzia w postaci strony internetowej (www.opzci.pl) zawierającej informacje dotyczące nowej szczepionki wysokodawkowej, informacje o programie Polityki Zdrowotnej z użyciem szczepionki wysokodawkowej zgodnej z wymaganiami Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz kalkulator kosztów i wyliczenia docelowej populacji. Dzięki temu samorząd zyska solidne fundamenty do efektywnego działania w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego poprzez uruchomienie Programu Profilaktyki Zdrowotnej, który pozwoli pacjentom po 65 roku życia uzyskać ochronę nie tylko przed grypą, ale również przed jej poważnymi powikłaniami poprzez zastosowanie wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie.