Wizją i długoterminowym celem Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych i Strategii dla szczepień 2030 jest, aby wszyscy i wszędzie, bez względu na wiek, mogli w pełni korzystać z dobrodziejstwa szczepień, co przełoży się na lepszy stan zdrowia i kondycję populacji.
Ambicją OPZCI jest, aby skupić uwagę systemu ochrony zdrowia na profilaktyce pierwotnej chorób zakaźnych, przez zapewnienie powszechnego i równego dostępu do szczepionek i szczepień na każdym poziomie opieki zdrowotnej i również poza nią oraz przez popularyzację szczepień w oparciu od dowody naukowe i innowacje we wszystkich grupach wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych potrzeb osób dorosłych.
Aby szczepienia były bardziej powszechne w systemie opieki zdrowotnej, konieczne są zmiany w wielu obszarach. Po pierwsze, program szczepień powinien rozwijać się adekwatnie do zmieniających się potrzeb zdrowotnych i wyzwań sanitarno-epidemiologicznych. Wiedza na temat potrzeb i rozwiązań immunizacyjnych musi być dostępna dla pracowników ochrony zdrowia, aby efektywnie edukować pacjentów. Po drugie, szczepienia powinny być możliwe do wykonania niezależnie od szczebla i formy sprawowania opieki nad pacjentem. Osoby wykonujące zawody medyczne, pracujące w aptekach, przychodniach, sanatoriach, czy w szpitalach powinny posiadać odpowiednie przygotowanie merytoryczne, uprawnienia i umiejętności do wykonywania szczepień w sposób wygodny i przyjazny dla pacjentów. Po trzecie, aby oceniać efektywność systemu, stopień ryzyka i status immunizacji niezbędne są systemy monitorowania i nadzoru wykonywania szczepień i zachorowań. Wprowadzenie powyższych rozwiązań wymaga odpowiednich zmian prawnych.
Szczepionki mogą pomóc w zmniejszeniu obciążenia chorobami zakaźnymi dorosłych i seniorów, którzy są bardziej narażeni na ciężki przebieg chorób zakaźnych oraz mogą mieć znaczący wpływ na przebieg współistniejących chorób przewlekłych. Korzyści ze szczepień na każdym etapie życia wykraczają poza sferę zdrowia jednostki, ponieważ pozytywnie wpływają na obciążenie i funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia i dobrobyt ekonomiczny kraju.
Za nadzór merytoryczny nad realizacją Programu odpowiada Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy pod przewodnictwem prof. Adama Antczaka.
Przewodniczący Rady Naukowej, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Zastępca Dyrektora ds. Nauki, Kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu
Kierownik Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śl. we Wrocławiu
Kierownik Zakładu Medycyny Społecznej Zdrowia Publicznego i Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. medycyny sportowej, Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w Warszawie
Pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich, Sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Związek Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
Członek Prezydium Rady Naczelnej Izby Aptekarskiej, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, PGEU
Profesor w Wydziale Medycznym Uczelni Łazarskiego w Warszawie
Kierownik Katedry Chorób Zakaźnych, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Ordynator Klinicznego Oddziału Pediatrycznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie