OPZCI

Szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12-13 – spokojny start szkoły we wrześniu

W dniu 1 czerwca został zainaugurowany program bezpłatnych szczepień HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Wirus HPV odpowiada nie tylko za zachorowania na raka szyjki macicy, ale również inne choroby nowotworowe. 31 lipca Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane o szczepieniach przeciw HPV. Jak dotąd wykonano je u blisko 70 tysięcy dzieci w wieku 12-13 lat. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI) podkreślają, że kluczowe dla sukcesu projektu będzie przede wszystkim skuteczne dotarcie z informacją o programie do rodziców, tak by sprawnie ochroną antynowotworową objąć jak największą grupę nastolatków.  Dlatego, wracając z wakacji, warto zadbać o profilaktykę swoich dzieci i zapisać je na szczepienia.

Najważniejsza jest profilaktyka

Możemy zapobiec i wyeliminować wirusa HPV poprzez efektywne działania: profilaktykę, wczesne diagnozowanie i odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest zapewnienie dostępu do profilaktyki szczepień HPV i terapii we wcześniejszych stadiach choroby.

Kluczowa jest rola lekarza rodzinnego, do którego najczęściej trafia pacjent.  Nie zrobimy niczego bez edukatorów, którzy opowiedzą dzieciom, że szczepienia są potrzebne i sensowne. Wychowawcy w placówkach, nauczyciele w szkołach, dzieci rozmawiające z rówieśnikami – oni wszyscy mogą być edukatorami zdrowia pod warunkiem, że dostarczy się im odpowiednią wiedzę i „zaszczepi” w nich zdrowe nawyki.” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, ekspertka Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Szeroka edukacja rodziców, pracowników służby zdrowia i wychowawców przyczyni się do rozpowszechniania wiedzy na temat wirusa HPV. Szczepiąc dzieci myślimy o ich przyszłości, chcemy  zapewnić im bezpieczne i zdrowe życie.

Korzyści ze szczepienia przeciw HPV

Szczepienia mają udowodnioną skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego. Aby organizm był chroniony, należy przyjąć 3 dawki szczepionki przeciw HPV. Kolejne szczepienia są wykonywane po upływie 2 miesięcy i 6 miesięcy od pierwszego zastrzyku. Zaobserwowano, że skuteczność szczepionki przeciw HPV jest wyższa, jeżeli zostanie ona podana kobietom przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wówczas, gdy ich organizm nie miał jeszcze styczności z wirusem. Wywoływany przez HPV u mężczyzn rak płaskonabłonkowy prącia występuje dużo rzadziej niż rak szyjki macicy u kobiet, jednak szczepienia mężczyzn nie tylko chronią ich samych, ale również zmniejszają transmisję wirusa.

„Aby osiągnąć sukces, który jest zakładany, czyli ponad 60% dzieci, które będą zaszczepione w pierwszym roku realizacji tych szczepień, konieczne jest wprowadzenie wielu akcji na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim w placówkach medycznych, przez lekarzy pracujących w POZ, ale również przez lekarzy pracujących w szpitalach, przez apteki, ale także konieczna jest współpraca z Ministerstwem Edukacji, aby była możliwość informowania w szkołach o tych szczepieniach przez systemy informatyczne, które są dostępne” – dodaje prof. Teresa Jackowska.

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 roku ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach.

W jaki sposób zapisać dziecko na szczepienie?

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię 989 ( 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • Internetowe Konto Pacjenta

Aby to zrobić należy:

  1. Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”.
  3. Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”.
  4. Kliknąć w opcję „Umów na szczepienie”.
  5. Następnie wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
  6. Na koniec wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.

Za pośrednictwem IKP można również  sprawdzić termin i miejsce szczepienia. Należy wejść w zakładkę „Profilaktyka”, następnie „Szczepienia” i „Zaplanowane szczepienia”. Można także odwołać lub zmienić jego termin.