Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jak co roku wyróżnił samorządy, które w największym stopniu angażowały się w realizację projektów zdrowotnych w zakresie profilaktyki grypy. W tym roku przyznano aż 58 tytułów Samorządowego Lidera. Nagrody zostały wręczone podczas Flu Forum 2019.
Działania jednostek samorządowych pozwalają na upowszechnienie szczepień przeciwko grypie, które stanowią największą ochronę przed groźnym wirusem. Bezpłatne szczepienia przeciw grypie są szczególnie ważne dla osób z grup ryzyka: przewlekle chorych, diabetyków, seniorów, kobiet w ciąży i dzieci. Grypa najczęściej atakuje zimą – szczyt zachorowalności przypada w pierwszych trzech miesiącach roku. W przypadku seniorów, dzieci, kobiet w ciąży czy przewlekle chorych szczepionka przeciw grypie zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale przede wszystkim wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wśród osób po 65 roku życia wzrasta niemal trzykrotnie. W tej populacji wiekowej odnotowano aż 90% zgonów wywołanych grypą i jej powikłaniami. Wyszczepialność seniorów powoli wzrasta, głównie za sprawą 50% refundacji szczepionek przeciw grypie wprowadzonej rok temu.
Samorządowy Lider to akcja, której celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja samorządowych programów zdrowotnych w dziedzinie profilaktyki grypy. Z roku na rok coraz więcej samorządów angażuje się w działania w zakresie profilaktyki grypy. Jest to szczególnie ważne ze względu na grupy ryzyka powikłań pogrypowych. To właśnie te osoby mają możliwość korzystania z bezpłatnych szczepień, zabezpieczając się tym samym przed groźną grypą.
W tym roku Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przyznał samorządom tytuły: Nowego Lidera, Lidera, Super Lidera, Eksperta Lidera w Innowacjach oraz Honorowego Eksperta. Specjalną kategorią w tym roku był Lider w Innowacjach, tytuł ten przyznano trzem samorządom realizującym program zdrowotny dla innej grupy niż osoby starsze. Zazwyczaj do konkursu zgłaszają się gminy, miasta i powiaty, w tegorocznej edycji po raz pierwszy wyróżniono również województwo. Łódzkie jako jedyne województwo w Polsce zostało wyróżnione statuetką Lidera w innowacjach.
Lista Laureatów akcji „Samorządowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”:
Nowy Lider w zakresie profilaktyki grypy:
- Miasto Biłgoraj
- Miasto Bydgoszcz
- Gmina Choroszcz
- Miasto Głogów
- Miasto Międzyrzec Podlaski
- Gmina Ożarów Mazowiecki
- Gmina Piekary Śląskie
- Gmina Sosnowica
- Gmina Stalowa Wola
- Gmina Strawczyn
- Gmina Strzelin
- Miasto Zgierz
Lider w zakresie profilaktyki grypy:
- Gmina Cieszyn
- Gmina Gołdap
- Miasto Grajewo
- Miasto Kalisz
- Gmina Karczmiska
- Miasto Katowice
- Miasto Krosno
- Miasto Koszalin
- Gmina Nałęczów
- Miasto Opole
- Gmina Piaseczno
- Gmina Piaski
- Miasto i Gmina Szamotuły
- Miasto Toruń
- Miasto Wodzisław Śląski
- Miasto Włocławek
Super Lider w zakresie profilaktyki grypy:
- Gmina Biała Rawska
- Gmina Czaplinek
- Miasto Mysłowice
- Gmina Stare Babice
- Gmina Stepnica
- Miasto Tarnów
- Miasto Wadowice
- Gmina Wisznia Mała
- Gmina Zagnańsk
Lider w innowacjach w zakresie profilaktyki grypy:
- Miasto Częstochowa
- Województwo Łódzkie
- Miasto Warszawa
Ekspert w zakresie profilaktyki grypy:
- Miasto Białystok
- Miasto Ełk
- Gmina Mielno
- Powiat Olkuski
- Miasto Tarnobrzeg
Honorowy Ekspert w zakresie profilaktyki grypy:
- Miasto Gdańsk
- Miasto Kielce
- Miasto Kraków
- Gmina Lublin
- Gmina Milanówek
- Miasto Płock
- Miasto Poznań
- Powiat Poznański
- Miasto Radom
- Miasto Rzeszów
- Miasto Wrocław
- Gmina Sandomierz
- Gmina Wołomin
- Miasto Wrocław
Zobacz galerię zdjęć: