Z roku na rok coraz więcej samorządów angażuje się w działania w zakresie profilaktyki grypy. Jest to szczególnie ważne ze względu na grupy ryzyka powikłań pogrypowych. To właśnie te osoby mają możliwość korzystania z bezpłatnych szczepień, zabezpieczając się tym samym przed groźną grypą. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy co roku wyróżnia najaktywniejsze samorządy, które z największym zaangażowaniem i uwzględniając najnowsze osiągnięcia medycyny realizują projekty zdrowotne w zakresie profilaktyki grypy. W tym roku tytuły Samorządowego Lidera przyznano aż 50 jednostkom samorządu terytorialnego.
Samorządy terytorialne odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu odpowiedniego poziomu wyszczepialności wśród różnych grup ryzyka. Realizują oni programy zdrowotne dla mieszkańców swojego regionu zachęcając ich do szczepień przeciw grypie. Opracowanie właściwych strategii wymaga dużego zaangażowania oraz nakładu pracy, dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy jak co roku wyłonili samorządy terytorialne, które w tym roku przysłużyły się ograniczaniu zachorowań na grypę w Polsce. Nagrodzone samorządy to wzór dla innych jednostek terytorialnych – promują oni projekty walki z grypą oraz przyczyniają się do popularyzacji szczepień.
„Samorządy terytorialne najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców. Co więcej, bardzo często same ponoszą konsekwencje grypy płacąc za leczenie jej powikłań, które często wymagają hospitalizacji. Doceniając społeczny aspekt profilaktyki grypy działają z coraz większym zaangażowaniem. Grypa to groźna choroba, dlatego każdego roku wyróżniamy pracę lokalnych władz w zakresie zwalczania grypy. Dzięki programom realizowanym przez samorządy, co roku w całej Polsce zostaje zaszczepionych ok. 200 tys. osób, w tym głównie osoby z grup ryzyka” – podsumował prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
Samorządowy Lider to akcja, której celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja samorządowych programów zdrowotnych w dziedzinie profilaktyki grypy. 12 września podczas X Debaty Flu Forum Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przyznał samorządom tytuły: Nowego Lidera, Lidera, Super Lidera oraz Eksperta.
Lista Laureatów akcji „Samorządowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”:
Nowy Lider
- Gmina Boguchwała
- Gmina Brusy
- Gmina Darłowo
- Gmina Karczmiska
- Gmina Klembów
- Gmina Nałęczów
- Gmina Sosnowiec
- Gmina Strawczyn
- Miasto Bodzentyn
- Miasto Daleszyce
- Miasto Grajewo
- Miasto Krosno
- Miasto Morawica
- Miasto Opole
- Miasto Szamotuły
- Miasto Świdnica
- Miasto Włocławek
- Powiat Lubin
Lider
- Gmina Biała Rawska
- Gmina Czaplinek
- Gmina Lublin
- Gmina Opole Lubelskie
- Gmina Sitkówka-Nowiny
- Gmina Stare Babice
- Gmina Stare Juchy
- Gmina Stepnica
- Gmina Wisznia Mała
- Gmina Zagnańsk
- Miasto Kalisz
- Miasto Lubawa
- Miasto Mysłowice
- Miasto Wadowice
- Miasto Wodzisław Śląski
Super Lider
- Gmina Mielno
- Miasto Białystok
- Powiat Olkuski
Ekspert w profilaktyce grypy
- Gmina Garbatka-Letnisko
- Gmina Sandomierz
- Miasto Gdańsk
- Miasto Nowy Sącz
Honorowy Ekspert w profilaktyce grypy
- Gmina Milanówek
- Miasto Chorzów
- Miasto Częstochowa
- Miasto Kielce
- Miasto Kraków
- Miasto Legionowo
- Miasto Płock
- Miasto Poznań
- Miasto Rawa Mazowiecka
Zobacz galerię zdjęć: