OPZCI

Rekomendacje Ekspertów dotyczące grypy w sezonie 2019/2020

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem aktualnych polskich rekomendacji w zakresie profilaktyki grypy.

W ramach tegorocznych działań chcemy zwracać uwagę na maksymalne wykorzystanie sezonu szczepień i ułatwienie dostępu do nich, zwłaszcza grupom pacjentów, którym grożą najcięższe powikłania pogrypowe. Pragniemy, aby powyższe statystyki zmieniały się na korzyść i aby pacjenci nie umierali z powodu grypy, której można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia.

W związku z tym działania naszej społecznej kampanii skupiamy na następujących obszarach:

  • Edukacja środowiska lekarskiego, farmaceutów i pacjentów na temat potrzeby korzystania ze szczepień przeciw grypie do końca sezonu szczepień, tj. do końca grudnia, tak aby zdążyć przed szczytem zachorowań na grypę, który występuje między styczniem a marcem.
  • Pozyskiwanie finansowania szczepień dla osób starszych poprzez dalsze wspieranie refundacji dla osób 65+, jak również wprowadzenia szczepionki przeciw grypie na listę bezpłatnych leków dla pacjentów 75+.
  • Szczepienie kobiet w ciąży przeciw grypie – edukacja środowiska lekarskiego, a także prace na rzecz wpisania szczepionki przeciw grypie na listę leków bezpłatnych dla tej grupy pacjentek.
  • Rozszerzenie refundacji o kolejną grupę ryzyka powikłań pogrypowych – dzieci do 5. roku życia, wśród których wyszczepialność jest bardzo niska w naszym kraju.

Nasze rekomendacje są zgodne z zaleceniami wielu instytucji zdrowia publicznego w Europie i na całym świecie (m.in. WHO, CDC, ECDC, PAHO).

Rekomendacje polskich Ekspertów dotyczące profilaktyki grypy w sezonie epidemicznym 2019/2020