W dniach 7–10 maja 2016 roku w Wiśle odbył się 34. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, w trakcie którego podczas specjalnej sesji Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy poruszono problem profilaktyki grypy. Panel poprowadził prof. dr hab. med. Adam Antczak, natomiast prelegentami byli: dr n. med. Monika Wanke-Rytt oraz dr n. med. Tadeusz Zielonka. Podczas spotkania przedstawiono m.in. dane dotyczące wyszczepialności przeciw grypie w Polsce oraz aktualne wytyczne dotyczące profilaktyki tej choroby. Omówiono również tegoroczne działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Skuteczniejszy jest gram profilaktyki niż tona leków! Jak podkreślili eksperci, szczepienia są najtańszym i najskuteczniejszym sposobem walki z grypą, zakażeniami pneumokokowymi i krztuścem. Poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Wynika to m.in. braku świadomości zagrożeń, jakie niosą za sobą grypa i jej powikłania, a co za tym idzie niskiej potrzeby profilaktyki poprzez szczepienia przeciw grypie zarówno wśród pacjentów i lekarzy.
„Niestety jak pokazują statystyki, w Polsce jedynie nieco ponad 3% społeczeństwa szczepi się przeciw grypie, również wśród grup ryzyka niewiele osób korzysta ze szczepień. Odzwierciedleniem tego stanu rzeczy są bardzo częste zachorowania. Według danych NIZP-PZH w sezonie 2015/2016 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 504 836 osób, co oznacza aż 10% więcej niż w sezonie poprzednim. Niestety hospitalizacji wymagało aż 46% więcej osób (14 984). Najgorzej jednak wyglądają statystyki dotyczące zgonów, ponieważ na grypę i choroby grypopodobne zmarło w tym sezonie już 140 osób. Dlatego też korzystamy z każdej okazji, aby promować profilaktykę zakażeń grypy, szczególnie wśród lekarzy, którzy po pierwsze sami powinni się szczepić i zabezpieczać swoje zdrowie i zdrowie pacjentów, a po drugie powinni zachęcać do tego swoich podopiecznych” – podkreślił prof. dr hab. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych i istotną przyczyną zachorowań oraz zgonów w wielu regionach świata, także w Polsce. Jest to poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Mimo wysokiej skuteczności (według WHO 70–90%) szczepienia przeciw grypie nadal są mało popularne ze względu na wiele mitów panujących na ich temat. Podczas dyskusji uczestnicy panelu zwrócili także uwagę na rolę profilaktyki grypy, szczególnie wśród osób z grup podwyższonego ryzyka. Podkreślono, że pulmonolodzy, interniści i pediatrzy są prawdopodobnie największą grupą lekarzy, do których można się zwrócić z jakimikolwiek wątpliwościami na temat szczepień. Dlatego tak ważna jest nieustanna edukacja pracowników ochrony zdrowia, jak również pracodawców i opinii publicznej.
W trakcie sesji przedstawiono również tegoroczne działania w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, które odbywają się pod hasłem: Grypa – szczepisz czy ryzykujesz? Organizatorzy ponownie skupią się na popularyzacji szczepień wśród głównych grup ryzyka. Chcą przekonywać, że liczą się nie tylko wielkie statystyki, ale też pojedyncze przypadki kliniczne. Ponadto w związku ze zbliżającymi się Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi oraz Mistrzostwami Europy 2016, często poruszanym tematem w tym roku będzie również sport. Eksperci chcą podkreślić fakt, iż mimo aktywnego trybu życia, warto pomóc swojej odporności i zabezpieczyć się przed grypą.
34. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc odbył się w dniach 7–10 maja 2016 roku w Wiśle – w 82. rocznicę pierwszego założycielskiego zebrania Polskiego Towarzystwa Badań Naukowych nad Gruźlicą (26 lutego 1934). W Zjeździe uczestniczyli specjaliści chorób płuc i alergologii oraz szerokie grono internistów, lekarzy POZ i wszystkich innych zainteresowanych zagadnieniami związanymi z chorobami układu oddechowego.
Zobacz galerię zdjęć:
—Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.