OPZCI

Rusza konkurs „Samorządowy Lider” w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych

Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych ogłosił konkurs „Samorządowy Lider”. Skierowany jest on do samorządów z całej Polski, które najbardziej angażowały się w realizację projektów zdrowotnych w zakresie profilaktyki szczepiennej w sezonie 2022/2023. Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać zgłoszenia do konkursu do 31 lipca 2023 roku.

Celem konkursu „Samorządowy Lider” jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie projektowania i realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja samorządowych programów zdrowotnych. Co roku wyróżnienia otrzymują najaktywniejsze samorządy realizujące m.in. bezpłatne akcje szczepień przeciw grypie dla swoich mieszkańców. Od 2021 roku w konkursie uczestniczą również samorządy, które prowadziły programy profilaktyczne i szczepienia przeciw COVID-19. Od 2013 roku tytuły „Samorządowego Lidera” przyznano prawie 300 przedstawicielom jednostek samorządowych. Działania samorządów wpływają na podnoszenie świadomości osób z grup ryzyka w zakresie profilaktyki szczepiennej oraz pomagają w upowszechnieniu szczepień przeciw grypie i COVID-19, będących najskuteczniejszą ochroną przeciwko tym chorobom oraz ich powikłaniom.

W tym roku samorządy mogą otrzymać wyróżnienie w następujących kategoriach:

 • Life Course Immunization – Lider szczepień na każdym etapie życia
  • Nagrodę otrzymają samorządy, które realizują szczepienia od wieku niemowlęcego do seniorów.
  • Nagrodę otrzymają samorządy, które oferują w ramach swoich programów szczepienia na różne choroby zakaźne.
 • Współpraca z przedsiębiorcami i środowiskiem medycznym w popularyzowaniu szczepień
  • Nagrodę otrzymają samorządy, które w ramach popularyzacji szczepień edukują przedsiębiorców na temat chorób zakaźnych.
  • Nagrodę otrzymają samorządy, które w ramach popularyzacji szczepień prowadzą szeroką komunikację do placówek i pracodawców ochrony zdrowia nt. szczepień personelu.
  • Nagrodę otrzymają samorządy, które w ramach popularyzacji szczepień organizują akcje szczepień dla urzędników/władz miast/gmin/powiatów.

Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas Debaty Ekspertów V-Forum 2023, która odbędzie się 28.09.2023 roku w Warszawie.

Dlaczego promocja szczepień jest ważna?

W Polsce wciąż panuje zbyt mała świadomość społeczna dotycząca zagrożenia ze strony chorób zakaźnych, która może prowadzić do poważnych konsekwencji m.in. kolejnych epidemii. Ważne są stałe działania samorządów, które wpływają na zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień, bezpieczeństwa podania szczepionki oraz konieczności podejmowania działań profilaktycznych w wielu grupach wiekowych oraz grupach ryzyka. Samorządy mogą budować wśród społeczeństwa świadomość dostępności i komfortu wykonania usługi szczepienia oraz podnosić zaufanie do szczepień.

Przedstawiciele zawodów medycznych, instytucje państwowe oraz jednostki samorządów terytorialnych powinny konsekwentnie i wspólnie realizować strategie promocji szczepień, aby doprowadzić do zwiększenia liczby osób zaszczepionych. Jest to niezbędne do osiągniecia bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju. Jako eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych doceniamy udział samorządów w promocji szczepień, ich dotychczasowe działania znacznie wpłynęły na rozwój świadomości dotyczącej szczepień wśród Polaków, dlatego zachęcamy wszystkie samorządy do udziału w konkursie” – komentuje, prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Jak zgłosić swój udział w konkursie?

Uczestnicy Konkursu ,,Lider Samorządowy’’  nominowani są przez kapitułę ekspertów na podstawie prawidłowo wypełnionych zgłoszeń przesłanych przez samorządy. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 lipca 2023 roku na adres e-mail: opzci@nadziejadlazdrowia.pl z tytułem „Samorządowy Lider OPZCI”.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: https://opzci.pl/dzialania/samorzadowy-lider/