W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy już po raz trzeci odbędą się obchody Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy. Wydarzenie ma na celu popularyzację korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych. Data 1 października została wybrana nieprzypadkowo, tego dnia przypada również Dzień Seniora, a właśnie ta grupa osób jest najbardziej narażona na powikłania pogrypowe. W ramach akcji mieszkańcy Białegostoku, Poznania i Wrocławia będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie.
W poprzednim sezonie zanotowano ponad 4 miliony przypadków zachorowania na grypę i choroby grypopodobne, ponad 16 tys. chorych wymagało hospitalizacji1. Niestety grypa może nieść za sobą poważne powikłania dla naszego zdrowia. Szczepienia wskazane są przede wszystkim osobom leczącym się na choroby układu krążenia i oddechowego, diabetykom oraz kobietom w ciąży. Eksperci podkreślają, że niepoddanie się szczepieniom ochronnym może być ryzykowne dla naszego zdrowia. Dlatego tegoroczne działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prowadzone są pod hasłem „Grypa – szczepisz czy ryzykujesz?”.
Grypa przenoszona jest w prosty sposób, czyli drogą kropelkową. Przez 1 kichnięcie osoby chorej w powietrzu rozprzestrzenia się około 3000 kropelek z wirusem. W ten sposób można zarazić bardzo dużą liczbę osób. Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Z tego powodu, niezwykle istotne jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka tej choroby, poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70–80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy.
„Jest wiele powodów, dla których inwestycja w szczepionkę okazuje się opłacalna. Koszt szczepionki waha się w granicach 30–40 zł. To stosunkowo mało w porównaniu z kosztem leczenia objawów i powikłań grypy. Zapobieganie chorobie pozwoli na dużą oszczędność kosztów leczenia i ochroni nasz organizm przed długą hospitalizacją. Szczepiąc się, chronimy siebie, ale też naszych bliskich. To ważne, szczególnie wtedy, gdy te osoby należą do osób z grupy wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych, czyli cierpiących na dolegliwości ze strony układu krążenia i oddechowego, diabetycy, a także dzieci i osoby starsze oraz kobiety w ciąży” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Polska w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej plasuje się na przedostatnim miejscu pod względem poziomu wyszczepialności. Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy powstał, aby zmobilizować społeczeństwo do dbania o stan zdrowia. Zaplanowane akcje szczepień pozwolą przedstawić społeczeństwu następstwa powikłań pogrypowych oraz rzeczywiste konsekwencje i koszty, jakie generuje grypa. W 2016 roku Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy obchodzony jest już po raz trzeci. Szczepienia w polskich miastach odbędą się na początku października (Białystok – 8.10, Poznań – 19.10, Konin – 12.10, Wrocław – 26.10).
1 Dane pochodzą z meldunków epidemiologicznych „Grypa i podejrzenia zachorowań na grypę” Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH