Zapobieganie grypie poprzez promowanie zdrowego stylu życia i szczepień ochronnych to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i podległą mu Państwową Inspekcję Sanitarną. W ramach ograniczania szerzenia się grypy Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu. Jak podkreślają eksperci szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i jej powikłaniom.
Jesień na kontynencie europejskim to początek sezonu zachorowań na grypę. To wtedy na rynku pojawiają się szczepionki o corocznie aktualizowanym składzie, a w placówkach medycznych można otrzymać profilaktykę grypową. W ramach akcji organizowanej wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym ze szczepień skorzystało blisko 100 osób – obok kierownictwa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Głównego Inspektoratu Saniatrnego MSWiA oraz pracowników Urzędu przeciw grypie zaszczepili się także m.in.: Przewodniczący Rady Saniatrno-Epidemiologicznej – Pan prof. Andrzej Wojtczak, Sekretarz Rady – Pan prof. Piotr Tyszko, Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych – Pani dr Elżbieta Puacz, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Saniatrnej w terenie, w tym Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Saniatrny – Pan Tomasz Augustyniak.
Według aktualnych międzynarodowych i polskich zaleceń przeciw grypie szczepić powinny się wszystkie osoby, które chcą zapobiegać grypie i jej powikłaniom. Jednak najwięcej korzyści ze szczepień i szczególne zalecenia dotyczą osób z grup ryzyka powikłań pogrypowych m.in.: osób chorujących przewlekle, starszych, dzieci, kobiet w ciąży.
W tym sezonie w Polsce po raz pierwszy pacjenci mają możliwość skorzystania z innowacyjnych szczepionek czterowalentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą. W związku z tym eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wydali specjalne rekomendacje dla szczepionki czteroskładnikowej. Na świecie szczepionki czterowalentne są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego.
„To już kolejny rok, w którym pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego zabezpieczyli się przeciw grypie korzystając z zalecanego szczepienia ochronnego. Szczepiąc siebie nie będą zarażać i w ten sposób mogą ochronić przed zachorowaniem wiele osób z najbliższego otoczenia. Ja szczepię się, bo chcę żyć, szczepię się, bo nie chce chorować i nie chce zarażać innych“ – powiedział Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz.
Postawa służby zdrowia znacząco przekłada się na wzrost poziomu wyszczepialności. Pracownicy medyczni mają codzienny kontakt z chorymi osobami, zatem również należą do grupy ryzyka zachorowań na grypę. Lekarze otwarcie komunikują, że w znacznej mierze szczepią się przeciw grypie w trosce o pacjentów. Uodpornieni mają pewność, że nie zarażą nikogo wirusem, który bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dlatego bardzo istotne jest, by personel medyczny był wzorem do naśladowania w kwestii szczepień i profilaktyki grypy. Ważne jest, aby lekarze zachęcali również pacjentów, by tak jak oni szczepili się przeciw grypie dla siebie i swoich bliskich.
Przeciwwskazania do szczepień zdarzają się niezwykle rzadko, jednak osoby uczulone na białka jaja kurzego czy nadwrażliwe na składniki szczepionki nie mogą przyjąć szczepienia przeciw grypie. Osoby te często należą do grup ryzyka, dla których grypa i jej powikłania mogą być niezwykle niebezpieczne. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby osoby z najbliższego otoczenia pacjenta, który jest podatny na zakażenie, ale nie może zostać zaszczepiony ze względu na np. zbyt młody wiek lub trwałe przeciwwskazania medyczne do szczepienia, zaszczepiły się przeciw grypie.
Szczepienia to realna korzyść, dzięki której można uniknąć zachorowania oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Nadszedł kolejny sezon grypowy, dlatego warto jak najszybciej poddać się szczepieniu ochronnemu i zabezpieczyć się przed grypą.
Zobacz galerię zdjęć: