OPZCI

Jeszcze tylko jeden podpis do rewolucyjnych zmian dla pacjentów

Ustawa dot. recepty farmaceutycznej znajduje się na ostatnim etapie procesu legislacyjnego. Wczoraj ustawa została przyjęta przez Parlament, teraz czekamy na podpis Prezydenta RP. Farmaceuci zyskają nowe uprawnienia, a pacjenci krótką i łatwą ścieżkę do szczepień również tych objętych refundacją. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają, że to przełomowa zmiana w systemie ochrony zdrowia i apelują o jak najszybsze wprowadzenie zmian w życie.

Już niebawem pacjenci będą mogli skorzystać z nowych przepisów, na podstawie których farmaceuta będzie mógł przepisać refundowaną receptę na szczepionkę i od razy zaszczepić nią w aptece. Recepta farmaceutyczna umożliwia farmaceutom wydanie leków dostępnych na receptę bez posiadania recepty wydanej przez lekarza, co oznacza, że pacjent nie musi odbywać dodatkowej wizyty lekarskiej w celu jej otrzymania. Usprawnia to nie tylko drogę pacjenta do szczepienia, ale również odciąża system zdrowia, a przede wszystkim lekarzy, którzy mogą przeznaczyć czas na leczenie pacjentów ciężko chorych.

Uprawnienie farmaceutów do wystawiania recept na szczepionki refundowane jest znaczącym skróceniem ścieżki pacjenta do zaszczepienia się, ponieważ szczepienie będzie mogło być zrealizowane bezpłatnie w czasie jednej wizyty w aptece. Jednym z głównych ograniczeń w zakresie dostępu do szczepień w obecnym systemie zdrowia jest konieczność odbycia przez pacjentów wielokrotnych wizyt w różnych miejscach, takich jak przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej czy apteki, by otrzymać szczepionkę oraz poddać się szczepieniu. Aktualnie, farmaceuci posiadają uprawnienia do wystawienia recepty farmaceutycznej (płatnej 100% przez pacjenta) wyłącznie na szczepionki przeciw grypie, a mogą realizować szczepienia przeciw wielu chorobom w tym przeciw pneumokokom.

Wczoraj ustawa została przyjęta przez Parlament i przesłana do podpisu Prezydenta RP. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych apelują o jak najszybsze sfinalizowanie procesu legislacyjnego. Znajdujemy się w szczycie zachorowań na grypę, pneumokoki i inne choroby infekcyjne, a poziom wyszczepialności jest niski. Wprowadzenie ustawy w życie i odpowiednia edukacja pacjentów w temacie szczepień może przynieść pozytywne efekty w kontekście poziomu wyszczepialności.

Niewykorzystany potencjał

Obecnie w Polsce 1528 aptek ma podpisaną umowę na wykonywanie szczepień, a dokładny wykaz placówek znajduje się na stronie www.pacjent.gov.pl. To ogromny, obecnie nie wykorzystany, potencjał sektora farmaceutycznego.

„W Polsce mamy jedną z najszerszych populacyjnie dostępnych refundacji na szczepionki przeciw grypie, ale nie wykorzystujemy tego w pełni, co relatywnie nie wpływa odpowiednio na wzrost wyszczepialności. Długa ścieżka zniechęca pacjentów do korzystania z tej możliwości. Wykorzystanie potencjału aptek i farmaceutów to sposób, aby więcej osób korzystało z dostępnej refundacji co z kolei przyczyni się do wzrostu wyszczepialności. Mamy nadzieję, że to początek pozytywnych zmian w tym roku, a Ministerstwo podejmie kolejne kroki w celu likwidacji barier dla pacjentów z chorobami współistniejącymi” – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Rola farmaceutów i aptek w systemie opieki zdrowotnej nabiera nowego wymiaru. Umożliwienie farmaceutom wystawiania recept refundowanych na szczepionki stanowi ważny krok w kierunku usprawnienia procesu szczepień. Dodatkowo takie rozwiązanie odciąży lekarzy POZ, umożliwiając im skupienie się na pacjentach wymagających bezpośredniej opieki medycznej. Farmaceuci, dzięki swojej wiedzy i dostępności, mogą aktywnie przyczyniać się do zwiększenia szczepień w populacji, skracając ścieżkę pacjenta do niezbędnej profilaktyki. Proponowana zmiana umożliwi szybsze reagowanie na potrzeby pacjentów i zwiększy ich bezpieczeństwo, co powinno być dla nas priorytetem.