Już 28 października 2015 r., mieszkańcy Warszawy, którzy chorują przewlekle będą mieli kolejną szansę wzięcia udziału w akcji bezpłatnych szczepień przeciw grypie. W ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy szczepienia przeciw grypie odbyły się już w 26 placówkach w całej Polsce. Sezon jesienny to idealny moment na walkę z grypą. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy nadal ostrzegają Polaków przed powikłaniami pogrypowymi i wciąż podkreślają, jak ważna jest profilaktyki tej choroby. Pierwsze przypadki grypy pojawiły się w Polsce, warto więc zaszczepić się już dziś.
Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców Warszawy odbędą się 28 października 2015 r. od godz. 9 do 12, lub do wyczerpania dawek przeznaczonych na potrzeby akcji, w Centrum Medycznym Przy Parku przy ulicy Bitwy Warszawskiego 1920 r. nr 18. Z inicjatywy ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rok 2015 ogłoszony został rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi. Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Z tego powodu, niezwykle istotne jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka tej choroby, poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym. Są one wskazane przede wszystkim osobom leczącym się na choroby układu krążenia i oddechowego, diabetykom, kobietom w ciąży oraz dzieciom i osobom starszym. W województwie mazowieckim w okresie od 1 września do 7 października na grypę i choroby grypopodobne zachorowało już 53 690 osób. Dane te pokazują, jak istotną kwestią jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w tym regionie, aby eliminować groźne powikłania pogrypowe.
„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pacjenci naszej placówki będą mieli możliwość podjęcia walki z grypą. Dzięki akcji zorganizowanej przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, każdy może ze szczepienia skorzystać zupełnie bezpłatnie. Nasza placówka chce uświadamiać społeczeństwu, jak ważna jest profilaktyka. Każda szczepionka zmniejsza nie tylko możliwość zachorowania, ale też ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa grypy” – powiedziała Anna Gniedziejko-Piechowska, Dyrektor Zarządzająca Centrum Medycznego Przy Parku.
Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Z tego powodu szybka reakcja na chorobę to najważniejszy element walki z zagrożeniem epidemiologicznym, jakie niesie ze sobą wirus grypy. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zapraszają więc wszystkich mieszkańców Warszawy, szczególnie chorych przewlekle, seniorów oraz kobiety w ciąży, by zadbali o swoje zdrowie. Warto zaszczepić się jak najszybciej, ponieważ przygotowujemy się w ten sposób do szczytu zachorowań na grypę, a okres od września do listopada to najlepszy czas na walkę z grypą.
„Akcje bezpłatnych szczepień to bardzo dobry krok ze strony Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Szczepiąc się, chronimy nie tylko siebie, ale również naszych bliskich. Jest to szczególnie istotne, jeśli w naszym otoczeniu znajdują się osoby z grup wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych, czyli cierpiący na dolegliwości ze strony układu krążenia i oddechowego, diabetycy, a także dzieci i osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Nie ma na co czekać, lepiej zapobiegać niż leczyć” – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Grypa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego warto poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed sezonem grypowym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy. O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz, na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.opzg.pl lub www.grypoodporni.pl